ג׳אנה רוסה

גיל 30 כבר מעבר לפינה? ג׳אנה רוסה, הברזילאית הפופית והמלומדת מציעה דרכי התמודדות עם הגיל מלא החשיבות.

בסדרת "גיבורים בינלאומיים", אנחנו מפנים את אור הזרקורים על כוכבים מקומיים שיוצרים השפעה גלובאלית.

ג׳אנה רוסה היא ברזילאית פופית ומלומדת, היא חלוצה בכמה רעיונות פשוטים: שוויון, הכללה וקבלה-עצמית. אך כשנלחמים בכמה מהמיתוסים הכי לא אקטואליים ביופי, ובציפיות לא ריאליות, האתגר הוא עצום. לאחר שפוצצה את הבלוגוספירה עם הטייק השובב שלה על אופנה, רוזה המשיכה והפכה למגישת התכנית של עצמה ב- MTV לפני שהפכה לסופרת-שותפה בספר פורץ הדרך והגאוני, שנקרא ׳איך לחיות חיים נורמלים כשאת משוגעת׳ (בפורטוגזית: Como ter uma Vida Normal Sendo Louca).

הספק לא רע בשביל מישהי שלאחרונה חגגה יום הולדת 30 - שזה גם הנושא של ספרה השני, שיתפרסם בהמשך השנה. אז למה נשים מרגישות כל כך הרבה לחץ בגיל מכריע כזה, ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לגרום להן להרגיש טוב יותר? רוסה מסבירה לנו...

הי ג׳אנה. מדוע בחרת לכתוב ספר על המעבר לגיל 30?
ג׳אנה: ״הרגשתי שאני משתגעת כשחגגתי 28, אז החלטתי לנסוע לתקופה מסויימת. אחרי שקראתי כל מה שיכולתי על המעבר לגיל 30, הבנתי שמה שאני מרגישה הוא לא שיגעון, אלא חלק משינוי גדול. דברים משתנים ואנחנו רוצות דברים שונים. אז כשחזרתי לברזיל, העורכת שלי ביקשה ממני ומחברתי קמילה פרמדר לכתוב ספר נוסף יחד, אז החלטנו לבסס אותו על התמה של המעבר לגיל 30. הרגשנו שהוא יכול לעזור לנו ולאחרות״.

נשים רבות מודאגות מאיבוד המראה שלהן כשהן מתבגרות, האם זה משהו שאתן כותבות עליו בספר?
ג׳אנה:
״האופן שבו אנחנו מסתכלות על גיל השתנה. בשנות ה-90, כשגדלנו בברזיל, אני זוכרת שקראתי הרבה על ״חוקים״ של אופנה - מה את יכולה ומה את לא יכולה ללבוש אחרי גיל 30. אבל כשדיברתי עם סבתא שלי, בת 94, היא אמרה לי בדיוק את ההיפך, שלהיות בת 30 זה הגיל הכי מסעיר בחיים וזה נכון. את עדיין מאוד צעירה, אבל את כבר לא עושה את הדברים הטיפשיים שעשית כשהיית צעירה יותר. את כבר לא חסרת ביטחון. את יודעת איך להתאפר בעצמך ומה מתאים לך״.

האם האופן בו מתייחסים לאיפור בברזיל הוא שונה מבמקומות אחרים בעולם?
ג׳אנה:
״אני מאמינה שברזיל היא המדינה הממוקמת במקום הראשון בעולם בניתוחים פלסטיים. יש לחץ אמיתי להיראות צעירה. כרגע אני בברלין ואנשים כאן לא חיים תחת אותו הלחץ, וכמובן שהם נראים יותר יפים כתוצאה מכך! בגלל שהם כל כך חופשיים, הם נראים הרבה יותר צעירים. יש לנו נשיאה אישה בברזיל, דילמה רוסף. אנשים מדברים הרבה על העבודה שלה, אבל כמעט תמיד מזכירים את המראה שלה. דעות פוליטיות כל הזמן מתערבבות עם מיזוגניה. נשים בברזיל אמורות להיות יפות, צעירות ושקטות״.

״אני חייבת להשתמש בפלטפורמה שלי כדי לשתף את דעותיי ולקדם את הרעיונות הנכונים בנושא שיוויון והעצמה".

האם נתקלת בשליליות כתגובה לישירות שלך?
ג׳אנה:
״תמיד יהיו אנשים באינטרנט שישאירו תגובות שליליות, אבל הייתי בלוגרית אופנה לפני עשר שנים, אז אני רגילה לזה. זה נהדר שאת יכולה לכתוב ולשתף דברים שאני חושבת שהם חשובים ואין סיכוי שאתן לשליליות לגרות לי להפסיק לעשות זאת. ברזיל עדיין מתמודדת עם הרבה אתגרים. למשל, זו עדיין חברה מאוד הומופובית ואנשים נרצחים כל הזמן רק בגלל שהם גייז. אני חייבת להשתמש בפלטפורמה שלי כדי לשתף את דעותיי ולקדם את הרעיונות הנכונים לשיוויון והעצמה״.

איזו עצה יש לך לנשים שאין להם ביטחון עצמי?
ג׳אנה:
״העצה הראשונה שלי תהיה: ליפסטיק אדום! אני מורחת כזה ברוב הימים וזה נותן לי להרגיש ביטחון. השניה תהיה להכיר את עצמך, לקרוא הרבה ולנסות להרגיש נוח עם מי שאת. איפור לעבודה יכול לגרום לך להרגיש יפה, אבל זה לא הדבר היחיד שצריך לקחת בחשבון. רק תנסי להישאר בריאה ותהיי בן אדם טוב״.

האם את מרגישה שפרסומי אופנה יכולים לגרום להשפעה שלילית על נשים?
ג׳אנה:
“״כל הזמן! אנחנו מוקפות בתמונות לא-אפשריות של נשים גבוהות, רזות, בלונדיניות, לפעמים שותות בירות ואוכלות המבורגרים! מאז שנולדנו, אומרים לנו שאנחנו צריכות לשפר את עצמנו; שאנחנו יכולות לעשות כל כך הרבה יותר כדי להיות יפות יותר. רובנו לא נהיה לעולם דוגמניות הלבשה תחתונה... הרבה מחברותיי שעובדות בתעשיית האופנה מאמינות שהיופי היחיד הוא זה של אישה רזה ולבנה, ואני ממש לא מסכימה עם זה״.

“״היו לי ויכוחים רבים איתן כי אני באמת לא מתחברת לרוב הנשים שאני רואה באופנה. אני אפילו לא רוצה להיות הן, אני רוצה להיות אני! לקח לי 30 שנה להבין את זה, ולפעמים עדיין יש לי רגעים שאני מרגישה לא טוב לגבי עצמי, אבל זה משתפר ואני רוצה לחלוק את החוויה הזאת עם אחרות״.

״מה שמזכיר לי, העצה האחרונה שלי תהיה זאת שלקחתי מרו פול, שאומר בסוף מירוץ הדראג: ׳אם את לא אוהבת את עצמך, איך לעזאזל תצליחי לאהוב מישהו אחר?׳״