אווה אלורדיאה

אווה אלורדיאה, המתגוררת בלאגוס, מתחילה להוביל מהלכים מחוץ לסצינת הראפ הניגרית בזכות השילוב הקטלני שלה בין שנינות זריזה, מראה מוחץ וכישורים יזמיים.

בסדרת "גיבורים בינלאומיים", אנחנו מטיילים ברחבי העולם ומאירים על כוכבים מקומיים שמכים גלים בכל העולם.

היא כוכבת הפופ הניגרית שכבר זכתה לתואר הראפרית הצעירה הלוהטת ביותר במדינה על ידי רדיו BBC. אבל זה ממש לא הכל - כשהיא לא עוסקת בראפ, אפשר למצוא את אווה אלורדיאה מלמדת את תלמידיה ותלמידותיה טכניקות באקדמיה לאיפור שהקימה כבר כשהיתה בת 21.

עכשיו, כשהיא עומדת להוציא את אלבום הבכורה שלה, 1960, שנקרא על שם השנה בה זכתה ניגריה לעצמאות, הסופרסטארית והגיבורה הגלובאלית של מאק מספרת לנו בפתיחות על האחריות והמחויבויות שלה כאשה וכאשת עסקים, תוך כדי כך שהיא מסבירה שממש לא היו לה תכניות להיות מוסיקאית...

מתי התחילה הקריירה שלך?
קשה להאמין, אבל בכלל למדתי מדעי המחשב. רציתי מאוד לדעת איך לפרק דברים ולחבר אותם חזרה - פעם באמת יכולתי לתקן מכשירים אלקטרוניים! לבסוף הבנתי שמחשבים זה ממש לא בשבילי, אבל הבאתי איתי לעבודתי הקריאייטיבית את המנטליות הזאת של 'לפרק, לחבר ולתקן'. אני זוכרת שכל כך התרשמתי ממישהי שידעה לדקלם בעל פה את כל השיר של אמינם "Cleaning out my closet" - אני חושבת שבאותו רגע ידעתי בתוך תוכי שאני רוצה להיות ראפרית מקצועית.

 

יש הרבה נשים ראפריות בניגריה?
הלוואי והיו עוד. רוב המוסיקאים כאן הם עצמאיים. אני רוצה לעודד נשים באופן בו מוסיקאים אחרים עודדו אותי רק מצפייה בהם בטלויזיה...

את מי את מעריצה?
אני אוהבת את סשה. היא באמת היתה החלוצה של הראפ הנשי בניגריה. היא היתה ה'ראקים' לאמינם שלי (צוחקת) וגרמה לי להרגיש שאני באמת יכולה לעשות את זה בעצמי. אבל זה עיסוק קשוח ואני חייבת להיות קשוחה, ולפעמים אני חושבת שאיבדתי חלק ממי שאני בגלל זה.

״זה עיסוק קשוח ואני חייבת להיות קשוחה, ולפעמים אני חושבת שאיבדתי חלק ממי שאני בגלל זה״.

ניגריה ככלל עוברת תקופה קשה. את יכולה לתאר את האווירה בקרב הצעירים בניגריה כעת?
אני חושבת שההרגשה הכללית היא של הזנחה, אבל ההרגשה הזאת נתנה גם המון מקום ליצירתיות. אנשים מבינים שהם צריכים לגרום לדברים לקרות בעצמם! הרבה כישרון מגיע עכשיו מניגריה במוסיקה, אמנות ואופנה.

 


האם צעירים רבים פונים אלייך?
כן, אני חושבת שמדיה חברתית באמת מאפשרת לי להתקרב למעריצים שלי ואני מדברת איתם הרבה.

את יכולה לחלוק איתנו טיפים שאת מלמדת באקדמיה לאיפור שלך?
ובכן, הפיצ׳רים האהובים עלי בפנים עצמות הלחיים והגבות. נשים אפריקאיות מפורסמות בכות עצמות הלחיים הגבוהות והיפות שלהן. אז אני אוהבת ללמד קונטורינג (הצללות) - להאיר את עצמות בחיים ולהצליל מתחת, ואני אוהבת להשתמש במוצריים המינרליים של מאק לשם כך. זה חשוב לזכור שאיפור לא משנה אותך, אבל הוא יכול לתת לך עוד תמיכה ובטחון כשאת צריכה מהם עוד.

למה אנחנו יכולים לצפות מהאלבום הקרוב?
הוא מאוד ארצי. מאוד אמיתי ונאמן לשורשים שלי בדלתא שבניגריה.